ССЗ або серцево-судинні захворювання – це причина 67 % смертей в Україні. Ризик ССЗ збільшується з віком. Чоловіки віком 45 років і старше та жінки від 55 років і старше схильні до більшого ризику.
Найважливіший фактор зниження ризику – здорове харчування (нарівні з відмовою від тютюнопаління та алкоголю). Оскільки дієта – профілактика серцевої недостатності, що входить до списку будь-якого виду запобіжних заходів, зупинимося докладніше.
Дієта для серця і судин має включати:
- велику кількість фруктів і овочів;
- цільнозернових продуктів;
- горіхів, риби, птиці;
- рослинних олій першого віджиму.
Виключати:
- червоне та оброблене м’ясо,
- рафіновані та прості вуглеводи,
- продукти та напої з рясним додаванням цукру,
- великий вміст солі (маринади, копченості),
- продукти з трансжирами.
У людей із дієтою, що відповідає цьому режиму харчування, ризик серцевих захворювань на 31% нижчий, ризик діабету на 33% і ризик інсульту на 20%.
Дотримання здорового способу життя – це найкраща профілактика гострої серцевої недостатності, ефективна в:
- 80% випадків ішемічної хвороби серця,
- 50% ішемічних інсультів,
- 80% раптових серцевих смертей і 72% передчасних, пов’язаних із СЗ.
Заходи профілактики захворювання серця і судин
Коли кардіологи говорять про превентивні заходи, вони мають на увазі один із трьох видів профілактики:
- вторинну, коли хворий уже пережив серйозні проблеми із серцем;
- первинну, спрямовану на те, щоб у ризикових пацієнтів не стався перший інфаркт або інсульт;
- або первинну, щоб уникнути перших двох.
Первинний захід
Це – кроки до вжиття безпосередньо лікарських заходів, ідеально – з самого дитинства або юності. Це ЗСЖ, який сам по собі і є профілактика судин. Вона покликана запобігати:
- запальним процесам у серці: міокардиту, ендокардиту, перикардиту, які з часом призводять до ускладнень;
- атеросклеротичним змінам судин;
- різні форми ендотеліальної дисфункції: саме ендотелій, тканина, що вистилає поверхню судин і серцевих порожнин, відповідає за артеріальний тиск, формування нових судин (ангіогенез), регулює тромбоутворення.
Здоров’я базується на 4 китах:
- фізкультура;
- розумна дієта;
- відмова від алкоголю і куріння;
- контроль ваги.
Ці 4 фактори ЗСЖ покликані запобігти 4 головним факторам ризику, що спричиняють, зрештою, серцево-судинні епізоди, – високому тиску, високому рівню холестерину, надлишковій вазі та хронічному стресу.
Які заходи профілактики захворювання серця і судин і чим раніше, ви почнете практикувати, тим більше шансів захистити себе від ССЗ.
Перший захід
Перші – це дії, спрямовані на те, щоб у людини з ризиком серцевих захворювань не трапився перший серцевий напад або інсульт.
Це – профілактика тромбів у судинах і підтримка серцево-судинної системи.
Первинна профілактика зазвичай спрямована на людей, у яких уже в достатній формі розвинулися гіпертонічна хвороба та високий холестерин. Це передумови стенокардії, тромбофлебіту.
Як і в разі вторинної профілактики, первинна спрямована на контроль цих чинників ризику через зміну способу життя і, за необхідності, прийом медичних препаратів.
Поява тривожних ознак ССЗ:
- задишка,
- поколювання/болі в грудях,
- набряки ніг та обличчя,
- хронічна втома,
- порушення ритму серця,
- постійне оніміння кінцівок,
– означає, що запалення, атеросклероз та/або ендотеліальна дисфункція вже присутні та в більшості випадків незворотні.
Другий захід
Це комплексні профілактичні зусилля (в тому числі медикаментозні), які застосовують після яскравої маніфестації ССЗ:
- серцевого нападу або інсульту;
- хірургічного втручання: судинна хірургія або шунтування;
- гострого епізоду ішемії, тахікардії, гіпертонічного кризу.
Він охоплює прийом таких ліків, як аспірин та/або статини, що знижують рівень холестерину, відмову від паління і схуднення, якщо необхідно, фізичні вправи і дотримання здорової дієти.
Хоча вторинна профілактика атеросклерозу судин може звучати як “пізно пити боржомі”, ці кроки можуть запобігти зупинити прогресування серцевих і судинних захворювань і запобігти передчасній смерті від повторного інсульту або інфаркту.
Вбивця номер один для людей, які пережили перший серцевий напад, – це другий серцевий напад.
Висновки
Питання: як уникнути проблем із серцем за змістом ідентичне іншому: як прибрати зі свого життя фактори ризику. І якщо біологічні (вік, генетика, стать) нам не підвладні, то решта – в зоні нашого контролю. Тому:
1. Уникайте тютюну в будь-якому вигляді. Паління (в тому числі пасивне) сигарет підвищує кров’яний тиск і підвищує ризик серцевого нападу та інсульту. Це – не лише найкраща профілактика хвороб серця та судин, а й симптомів інших хвороб.
2. Їжте правильно. Споживайте мінімум насичених жирів, червоного м’яса і збільште споживання фруктів, овочів і цільнозернових продуктів. Вживання поліненасичених жирних кислот Омега 3 – дієва профілактика склерозу судин головного мозку.
3. залишайтеся стрункими. Надлишковий ІМТ (>25) збільшує ризик гіперхолестерину та тригліцеридів у крові, високого АТ і діабету.
4. Фізичні вправи знижують ризик серцевих захворювань, інсульту, гіпертонії, а також можуть допомогти контролювати стрес, поліпшити сон, підвищити настрій, контролювати вагу і поліпшити когнітивні здібності.
Достатньо 30-хвилинної прогулянки п’ять днів на тиждень принесе велику користь більшості людей. Будь-яка кількість вправ краща, ніж нічого.
5. Обмежте алкоголь – надлишок спирту провокує посилену роботу серця і може призвести до інфаркту міокарда, а надто густа кров – до інсульту. Відмова від алкоголю – профілактика судин головного мозку.
Недотримання пунктів з 1 по 5 – це головні причини інфаркту міокарда.
6. Висипайтеся. Погана і недостатня кількість сну пов’язана зі стресом, а це кардіо- та ангіофактор сильного ризику.
Гарна новина полягає в тому, що користуючись цими правилами, приблизно 80% усіх випадків ССЗ – серцевих нападів, серцевої недостатності та інсультів – можна запобігти.
Погана – займатися всім цим треба з ранньої юності, інакше можна непомітно для себе пройти точку неповернення. І добре, якщо в подальшому житті знадобляться тільки первинні заходи. Головне – контролювати високий кров’яний тиск, рівень холестерину, правильно харчуватися, займатися посильним фізичним навантаженням і не палити за жодних обставин.
«Хто попереджений, той озброєний»!
